• Digitaalse kaksiku tahud Norras praktikas

  2019-01-28

  Team

  Novarci meeskond: Marko Tosso, Mihkel Kaesveld, Virgo Sulakatko, Kaitis Väär, Karl Orumets, Gerd Herman Veeber. Pilti teeb Aleksandr Sepp

  Novarci meeskond ja Norra ehitussektori digitaliseerimise arvamusliidrid vahetasid kogemusi ja arutasid digitaalse ehitatud keskkonna arenguid ja väljavaateid. Innovatsioon Statsbygg, Cobuilder, Catenda ja Tønsbergi haigla ehitusprojekti näidetel avab jõuliselt digitaalsete andmete rakendamise võimekust Euroopas.

  Detsembris viibis Novarc’i meeskond kahepäevasel visiidil Norras, et külastada digitaalehituse arvamusliidreid. Teemadeks oli digitaalse kaksiku andmevajadus omaniku vaatenurgast, ehitustegevuse protsessis digitaalsuse suurendamise mõju meeskonnatööle ning ehitusmaterjalitööstuse integratsiooni ühtsesse andmemaailma.

  Statsbygg

  Kohtumine Statsbyggis

  Ehitustegevuse ja kinnisvara haldamise lihtsustamine läbi digitaliseerimise on valdkonda muutmas ning tulevikule orienteeritud ettevõtted näevad võimalusi, kuidas ehitusandmete abil teha ratsionaalseid ja paremaid otsuseid. Statsbygg, Norra suurimate ehitusprojektide omanik, tellija ja haldaja, on juhtiv modernne ja professionaalne kinnisvara haldamise ettevõte, kes muudab järjepidevalt homset ehitusturgu. Digitaalse hoone andmete kasutamine võimaldab omanikul hoone elutsükli kulusid vähendada 25% võrra, mis annab selge rahalise väärtuse tarkadele otsustele projekti algusfaasis. Andmete paremaks struktureerimiseks on väljaandmisel uus versioon BIM käsiraamatust (BIM Manual v2.0), mis loob aluse mudelipõhiseks hankeks ja lepinguks, muutes traditsioonilise paberil joonise sekundaarseks. Andmete töötlemise eesmärkideks on muuhulgas ruumi efektiivne kasutus ja muudatuste tegemise paindlikkus ning Põhjamaades suure tähelepanu all olev keskkonnasõbralik ehitus.

  Oluline roll on hankevormide erisusel ja nende mõjul tulemusele – väärtuspõhised hankekriteeriumid võimaldavad pakkuda läbimõeldud lahendusi, mis mõjutavad oluliselt tulevikus tehtavaid kulusid. Üldlevinud on hinnakomponendi vähendamine ja väärtuspõhise osakaalu suurendamine. Tønsbergi haigla projekt oli lisaks algusest peale kavandatud IPD vormis („Integrated Project Delivery“ või „integreeritud projektiteostus“). Tellija, ehitaja ja projekteerija seadsid hoonele ja selle maksumusele eesmärgid peale eelprojekti valmimist. Lepinguvorm motiveeris meeskonda koostööle ja ühiselt projekti huvide eest seisma. Paremate ja läbimõeldud lahendustega ehitusmaksumust vähendades jaotatakse kokkuhoid projekti osapoolte vahel. Peab tõdema, et see ei pruugi viia halduskulude vähendamiseni, kuna langetatud ehitushind ei pruugi olla parim lahendus hoone funktsionaalsuse seisukohast. Sellest hoolimata on tellija kulude 8%-lise vähenemise ja ajagraafikus püsimise üle õnnelik ja rahul aastatetaguse lepinguvormi valiku üle.

  Objektil Arnestadis

  Objektil Arnestadis

  Digitaalse kaksiku andmeid kasutatakse kogu tarneahelas. Selle üheks osaks on ehitusmaterjalide tööstus, mis vajab selget süsteemi, mis muudaks nõuded ja standardid võrreldavaks. Võttes aluseks kehtivad standardid, on Cobuilder fokuseeritud nende võrreldavuse tagamisele ja digitaalsesse keskkonda viimisele. Nende pakutud lahenduse või analoogide kasutuselevõtust oodatakse suurt mõju materjalitööstusele läbi uudse turundus- ja müügilähenemise. Protsessile on suurt rõhku pannud ka rahvusvahelise haardega projektihalduse platvormi pakkuv Catenda AS, mis lihtsustab protsessi juhtimist läbi pilvepõhise lähenemise ja vähendab kommunikatsioonist tekkivaid möödarääkimisi andmete targa visualiseerimisega.

   

  Ehitussektor on muutuses ja Novarc on teinud valiku olla uuenduste rakendaja. Mida tegime eile, ei taga enam efektiivsust homme ja pidev muutustega harjumine, kohanemine ja võimaluste tundmaõppimine on digitaalandmete ajastul vajalik parima ehitatud keskkonna loomiseks.

 • Novarc edukas konkursil Aasta Ehitusprojekt 2018

  2019-01-24

  T6rva_Keskvaljak

  Tõrva keskväljaku tiim ja sõbrad (vasakult paremale): Reino Rass (projektijuht), Rene Tammist (ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister), Ott Alver ja Mari Rass (arhitektid), Kaitis Väär (Novarci juhatuse esimees) ja Kalle Karron (EKELi tegevdirektor). Esiplaanil auhinnatool (disainer Triin Maripuu)

   

   

   

  Aasta Ehitusprojekt 2018 (rajatiste kategoorias) – Tõrva keskväljak

  Parim BIM koostööprojekt 2018: Viimsi Riigigümnaasium

  Loe artiklit Ehitusuudistes

  Pressiteade ja fotod EKELi kodulehel

   

 • Novarc: parim ehitusprojekt ja BIM koostööprojekt

  BIM_auhind23.01.2019 toimus Tööandjate majas auhinnagala, millel EKEL, EEL ja MKM kuulutasid välja konkursside Aasta Ehitusprojekt (hooned ja rajatised), Aasta Ehitusinsener ja Parim BIM koostööprojekt võitjad.

  Novarc oli nomineeritud kõigis kategooriates (Aasta Ehitusprojekt nominendid SIIN, Aasta Ehitusinsener nominendid SIIN) ja võitis neist kahes:

  Aasta ehitusprojekt 2018 – rajatiste kategoorias: Tõrva keskväljak

  Parim BIM koostööprojekt 2018 – Viimsi Riigigümnaasium

  Tänu kõigile projektides silmapaistva panuse andnutele!

 • Novarc osaleb Aasta Betoonehitise konkursil

  2018-12-26

  Eesti Betooniühingu ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu korraldatavale konkursile „Aasta betoonehitis 2018” esitati 23 ehitist, millest kõik kinnitati ka nominentideks.

  Novarc on osalenud nelja nominentobjekti projekteerimises:

  Eleringi peahoone – Kadaka tee 42, Tallinn
  Roseni hotell-korterelamu-büroohoone – Roseni 9/11, Tallinn
  T1 Mall of Tallinn kaubandus- ja meelelahutuskeskus – Peterburi tee 2, Tallinn
  Tallinna kohtumaja – Lubja 4, Tallinn

  Võitja kuulutatakse välja märtsis 2019 toimuval Eesti Betoonipäeval.

  Täpsemalt nominentidest

  Ehitusuudised

  Eesti Betooniühing

   

   

 • Arhitektuuribürood tuleva aasta osas optimistlikud

  2018-12-13

  Ehitusuudised.ee koostas ülevaate arhitektuuri- ja inseneribüroode viimaste aastate tulemustest ja väljavaadetest 2019. aastale.

  Novarci kohta usub juhatuse esimees Kaitis Väär, et järgmine aasta tuleb praegusega võrreldes parem. „Plaanitavatest projektidest juba kolmandik on olemas, mis tõotab head,“ kiitis ta. Lisaks on töödest, mis täna juba olemas, ligi pooled riigi omad. See annab kindlust.

  Ehitusuudiste artiklit vt lk 4-5

 • Novarc projekteerib psühhiaatriakliiniku uue korpuse

  2018-12-05

  Arhitektuuri- ja inseneribüroo Novarc võitis SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla poolt korraldatud riigihanke psühhiaatriakliiniku uue korpuse projekteerimiseks Tallinnasse Sütiste teele. 

  Vastavalt tellija plaanidele projekteerib Novarc PERHi järjekordse korpuse üldpinnaga üle 22000 m². Tegemist on suurima ja kaasaegseima psühhiaatria tervishoiuasutusega meie regioonis, kus arvestatakse Euroopa parimaid kogemusi patsientide ravis.

  Hoone projekteerimisperiood on 18 kuud. Kliiniku valmimine on plaanitud 2023. aastasse.

  Vaata lisaks: Ehitusuudised

 • Avati Viimsi riigigümnaasiumi hoone

  2018-11-15

  Viimsi_RG-IN

  Foto: Maris Tomba

  14.11.2018 avati ametlikult uus Viimsi Gümnaasium, mis on esimene riigigümnaasium Harjumaal. Teiseks on Viimsi riigigümnaasium ehitatud peamiselt ristkihtpuidust. Õppetöö käib koolis juba septembrist, täna peeti pidulikku avamispidu.

  Viimsi riigigümnaasiumi hoone arhitektuurilahenduse autoriteks on Novarc Group AS ning KAMP Arhitektid OÜ, peaprojekteerija Novarc Group AS. Koolihoonet ehitas Merko Infra AS.

  Pikemalt vt Ehitusuudised

  Riigi Kinnisvara AS uudis

 • Novarc Aasta Puitehitise 2018 konkursil

  2018-11-13

  Viimsi_RG

  Foto: Maris Tomba

  Aasta puitehitise liimpuidupreemia ja rahva lemmiku preemia sai Viimsi Riigigümnaasium. Arhitektuur: KAMP Arhitektid (Jan Skolimowski, Peeter Loo, Kaspar Kuuse, Maie Raud). Peaprojekteerija ja insenerosade projekteerija – Novarc Group. Hoone 2.-3. korrus on ehitatud monteeritavatest CLT (cross laminated timber, ristkihtpuit) paneelidest.

  Aasta puitehitise konkursi korraldaja on Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit.

  Kõigi võitjate kohta vaata lisaks

  Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit

 • Novarc Usesofti BIM seminaril 2018

  2018-10-01

  3Novarci BIM valdkonna juht Mihkel Kaesveld esines Usesoft BIM seminaril, kus rääkis, kuidas toimus 540 õpilasele mõeldud tänapäevase gümnaasiumihoone projekteerimine, kasutades ehitusinformatsiooni modelleerimist.

  Viimsi riigigümnaasiumi näol on tegemist esimese riigigümnaasiumiga Harjumaal. Kolmekorruselise koolihoone netopind on ligi 4 150 m². Hoone põhiliseks ehitusmaterjaliks on CLT (cross laminated timber) puit, mida kasutatakse nii kandekonstruktsioonides kui ka viimistlusmaterjalina.

  Tänaseks juba kvaliteedimärgiks kujunenud mudelprojekteerimine võimaldas luua digitaalse teisiku rajatavast hoonest ja selle mahust, teostada projektlahenduste vastuolude kontrolli, väljastada ehituslikke mahtusid ning edastada 3D info mudelist otse CLT tootmisettevõtte seadmetesse. Olulisel kohal antud projektis kui ka üldiselt on oskus teha koostööd ja suhelda mudelis, minimeerides seejuures aegunud info jagamise staatilise kirjavahetusega. Lisameetmena, projekti kõrge kvaliteedi tagamiseks, kasutati BIG ROOM kontseptsiooni. Selline koostöö võimaldas saavutada võimalikult madala energiavajadusega ja halduskulude ning parima kasutusmugavusega hoone.

  Novarc kasutab mudelprojekteerimist kõigis projektides ning seda just eesmärgiga pakkuda tellijatele terviklikumat ja kvaliteetsemat teenust, kaasates kõik osapooled koostöösse digitaalses hoones enne selle ehitamist. Seda ka Viimsi riigigümnaasiumi puhul ning suurendatud detailsuses.

  Riigi Kinnisvara juhtimisel ehitatud Viimsi riigigümnaasiumi hoone arhitektuurilahenduse „CLT“ autoriteks on Novarc Group AS ning KAMP Arhitektid OÜ (Jan Skolimowski, Peeter Loo ja Kaspar Kruuse). Koolihoone ehitas Merko Ehitus Eesti kontserni kuuluv Merko Infra AS. Ehitustööde maksumuseks on ligikaudu 5,1 miljonit eurot ilma käibemaksuta. Ehitustöid rahastati Euroopa Regionaalarengu Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest.

  Viimsi Riigigümnaasium

  Usesoft BIM seminar

 • Ülemiste keskuse laiendusele pandi nurgakivi

  2018-08-23

  Foto: Ilja Matusihis

  Laiendustöödega lisandub Ülemiste keskusele 13 000 ruutmeetrit kaubandus- ja meelelahutuspinda. Laienduse projekti arhitektideks on Arhitektid AMB International (Norra) ja Novarc Group (Eesti), sisearhitektuuri autorid on Priit Põldme ja Reet Sepp Joonprojektist. Ehitaja on Fund Ehitus.

  Lisaks:
  Ehitusuudised

  Galerii:
  Pealinn
  Ärileht
  ERR

EA Reng tegi läbi põhjaliku identiteedimuutuse ning tegutseb nüüd uue nime all Novarc. Koos sisemise arenguga on astutud oluline samm ka väliselt. Nimi Novarc sümboliseerib ambitsiooni viia ehitus kui oluline majandusvaldkond innovatsiooni teele ning võtta kasutusele kõigi osapoolte koostööd toetavad tehnoloogiad.

×